Luma Tomio kennel

Bolognese


 

OCHRNUTÁ ŽANETKA

                                         a                             English  

Dornova metoda pro psy

Ve středu, 7. října 2015 ráno, moje Žanetka  (fenka boloňského psíka, 11,5 let), jako každý jiný den seskočila z postele a šla se vyvenčit. Za chvíli jsem si všimla, že je nějaká divná, že jí podklesává zadní část těla a nemůže se udržet na zadních nohách. Během chviličky se na zadní nožky nepostavila vůbec, snažila se pohybovat, ale nožky tahala za sebou. Zcela ochrnula na zadní část těla. Začala jsem panikařit, nevěděla jsem, co se stalo, cítila bezmoc, v hlavě se mi promítaly ty nejhorší scénáře. Ihned jsme se vydali na vyšetření k veterináři. Verdikt veterináře zněl: posun plotýnek, otok páteře a byla nám doporučená okamžitá operace. Předběžná cena operace by byla ve výši několik desítek tisíc, ale výsledek nám nezaručili, vzhledem k vysokému věku fenky.  Jako druhou alternativu nám byla nabídnuta injekční léčba, která měla odstranit otok míchy a případný zánět a stav  Žanetky by se snad mohl trochu upravit. Výhodou bylo, že Žanetka měla zachovanou hloubkovou citlivost, a proto jsme dali přednost injekční léčbě. Dále bylo nutné hlídat, zda je zachované vyprazdňování. Naštěstí toto všechno Žanetka ovládala, vyprazdňování bylo vědomé a řízené, což bylo další plus pro Žanetku. Už v ordinaci mě napadlo, obrátit se na doporučeného terapeuta Dornovy metody a zkusit řešit stav Žanetky touto cestou. Prostě to jen tak nevzdáme.

Terapeutka Dornovy metody přijela tentýž den a začalo se „dornovat“. Terapeutka zjistila rozsáhlé propady bederních obratlů a jejich posun, vyrotovanou pánev, a posunuté veškeré kostičky a klouby v těle. Kosti byly vráceny do své fyziologické polohy, propadlé obratle se pomocí baněk začaly vracet na své správné místo. Po první terapii byla Žanetka, hodně unavená a prospala celý večer a celou noc.

Druhý den jsme nemohli věřit svým očím, dostavil se první maličký úspěch a Žanetka měla snahu se stavět na nohy. Terapeutka docházela 2 x týdně kontrolovat stav Žanetky, baňkovalo se, začali jsme rehabilitovat. Žanetka během tří dnů ztratila veškerou svalovou hmotu na zadních nohách, a proto jsme museli začít i mimo terapie pravidelně intenzivně cvičit a posilovat, aby se obnovila svalová hmota a tím začaly nožky nabírat na síle.

Postupem času se stav Žanetky natolik zlepšil, že se postavila na nohy a začala sama chodit. Toto všechno mě přesvědčilo, že Dornova metoda je přímo „zázrak“ a rozhodla jsem se absolvovat kurz Dornovy metody, abych mohla pomoci preventivně svým pejskům, pejskům mých přátel a hlavně předejít podobným nehodám jako měla Žanetka.

Vše jsem se snažila zdokumentovat na video, které je natáčeno po dobu 1,5 měsíce od prvního dne od ochrnutí a od prvního ošetření Dornovou metodou, abyste mohli vidět, jak se zdravotní stav Žanetky zlepšoval. Video je trochu delší, prosím podívejte se do konce. Možná to někomu z Vás pomůže v rozhodnutí, udělat preventivní ošetření  svých pejsků pomocí Dornovy metody a ulevit jim, aby byli třeba bez bolesti zad, bez bolesti kloubů, fenky neměly problematické porody a dlouho žili spokojený a šťastný život jak po stránce fyzické tak i psychické.

cerifikát- Dornova metoda

DORNOVA METODA – co to je?

Základní a nejdůležitější význam Dornovy metody ( DM ) je navrácení kloubů a obratlů do fyziologické, tedy správné polohy. Je to jemná manuální terapie prováděná v dynamice svalového aparátu. Toto se děje volným a přirozeným pohybem za aktivní účasti pacienta. Tímto pohybem se obchází svalová ochrana, zaměstnané svaly nám umožní volnou manipulaci s klouby i obratli. Zároveň dochází i k uvolnění blokád ve tkáních a na energetických drahách. Navrácením kostí na své fyziologické místo se vyrovnává celková statika i dynamika. Pracuje se pouze dotykem rukou. Palcem, pěstí či dlaní se vyvíjí tlak na napravovanou kost či kloub. DM je velmi bezpečná, pracuje se za kývavých pohybů do prahu bolesti.

Zvířaty je tato metoda velmi dobře přijímána. Předpoklad úspěchu je aktivní spolupráce.

Pro které psy je Dornova metoda vhodná:

- pro psy ve sportovním zatížení

- pro psy po operacích a úrazech

- pro psy v chovatelských stanicích

- pro štěňata

- pro psy v domácím prostředí

- pro psy z množíren a útulků

Nejčastější problémy, které dokáže Dornova metoda pro psy řešit

Nesprávné postavení kostí v kloubním pouzdru, rotace a propady obratlů, posuny křížové kosti a pánve, blokády krční páteře a týlní kosti, ztuhlost psího těla a další kombinované problémy psího kosterního aparátu. Dornova metoda pro psy navozuje nejen balanci v pevné složce, ale taky významně ovlivňuje psychiku zvířete, kdy po fyzické úlevě nastává i úleva psychická.

Co se děje v těle při blokádě?

Obratle, jeden za druhým, tvoří páteřní kanál. V tomto kanálu je uložena mícha a z ní vystupují míšní nervy. Obratle se přirozeně pohybují, ale vlivem nárazu či mechanického přetížení se dostane obratel do nesprávné polohy a dojde k útlaku nervů či míchy (mechanickým posunem kostí nebo výhřezem ploténky, kterou obratle stlačí),  pomocí DM se navrací obratel na své místo, abychom co nejdříve odstranili příčinu tlaku.

Stejně tak může docházet k posunu kostí končetin, které se potkávají v kloubním pouzdru.

Obojí vyvolá bolest, omezení pohybu nebo ochrnutí. DM se snaží o nápravu tím, že jemně a nenásilně vrací kosti do správné – fyziologické polohy. Dojde k odstranění příčiny vzniku problémů a tělo začíná opět správně pracovat. Dochází k přirozeným regeneračním a hojivým procesům. Proto se Dornovou metodou dokáže pomoci i ochrnutým zvířatům. Vždy však záleží na rozsahu poškození a rychlosti pomoci. U těchto vážných stavů je nezbytná spolupráce s veterinárním lékařem, zhotovení RTG snímků a nasazení léčby - příslušné léky proti otoku míchy a zánětu. 

 

Četnost ošetření závisí na aktivitě a zatížení zvířete. Vždy záleží na aktuálním stavu zvířete. Pokud je zdravotní stav a projev zvířete v pořádku, doporučuje se preventivní ošetření 1-2x ročně.

Nejúčinnější je vždy prevence. Ošetření opěrného aparátu je u zdravého jedince příjemné a pravidelná kontrola předchází mechanickému poškození a předčasnému opotřebení chrupavek a kloubů.

zdroj: Andrea Dunová, Dornova metoda-zvířata

tlapka - paw


Kontakt  +420 606 356 579, email: lumatomio@gmail.com

Chovatelská stanice boloňských psíků © Luma Tomio 1997 Marie Lupačová

Veškeré fotografie, obrázky, design a obsah stránek jsou ve vlastnictví chovatelské stanice Luma Tomio nebo jiných autorů, a jsou chráněny autorským zákonem.

Jejich kopírování a plagiátorství je bez předchozího souhlasu zakázáno.Všechna práva vyhrazena. Autor stránek: Marie Lupačová

All photos, pictures, design and content pages are owned kennel Luma Tomio or other authors, and are protected by copyright law.
Their copying and plagiarism is prohibited without prior consent. All rights are reserved. Author web site: Marie Lupačová