Luma Tomio kennel

Bolognese


Návštěvní kniha - Guestbook

BŘEZOST FENY

pregnancy

Jedním z vrcholů chovatelského snažení majitele fenky je úspěšný odchov štěňat. Na počátku této cesty je výběr vhodných rodičů a úspěšné krytí. Pokud máme tuto důležitou část za sebou, můžeme se připravit na radostné očekávání. Pravděpodobný termín narození štěňátek si můžeme zjistit na těchto stránkách.

Zjištění březosti

Prvních 11 dní sestupuje oplozené vajíčko vejcovodem. 12. – 16. den se zbavuje obalů a volně pohybuje v děložní tekutině (14. den = 1 mm velký zárodek) a 20. den dochází k jeho uhnízdění (21. den = 5 mm), vytváří se placenta. Teprve od této chvíle je možné určit, zda je fenka březí. Vlastní zárodek vidět na ultrazvuku ještě není, ale jeho plodové obaly plné tekutiny ano. (Ideální období pro ultrazvukové zjištění březosti je 20. – 28. den)

Vývoj zárodku a plodu – do 35. dne POZOR na zásahy do organismu matky. Vše má vliv na zárodky. Různé zdroje se v názorech liší, ale lékaři  nedoporučují očkovat, odčervovat ani použít např. Frontline proti blechám či klíšťatům. Fena je velmi citlivá na jakékoli změny, takže neměňte denní režim, venčení, typ krmení, pelíšek ani vlastní chování. Případné nutné zásahy si pečlivě zaznamenejte do kalendáře- může se právě v tom dni poškodit vývin některého z orgánů plodu. Do 35. dne je děloha schopna navíc zárodek úplně absorbovat.

23. den – vyvíjejí se u zárodku játra, čelisti, oči, uši, nos

25. - zuby, obratle, končetiny

30. - osifikace lebky a čelisti

33. - růst prstů, osifikace končetin

40. - již se mluví o plodu; probíhá osifikace obratlů, prstů, zavření očí

45. - osifikace pánve, roste srst

50. - tělo má již zformovaný tvar

55. – kalcifikace zubů

60. – dorůstání srsti na nosu, končetinách, ocásku a břiše

Při porodu je štěně osrstěné po celém těle, oči má zavřené a nemá dokončenou osifikaci záprstí a zánártí.

Po 35. dni již riziko není takové, fena sama mění chování, je možné a vhodné přejít na krmení pro březí feny (zvýšit množství o 10 %). Po 40. dni březosti děloha zabírá již 2/3 břišní dutiny, doporučuje se krmit 3-5x denně v menších dávkách (ke konci březosti množství oproti záchovné dávce zvýšit o 25-50 %).

Březost feny trvá průměrně 63 dní, s mezními hodnotami 58 – 70 dní. Početnější vrhy štěňat se rodí zpravidla dříve, méně početné vrhy zpravidla později. Termín porodu se určuje podle data prvního krytí. Přesnou délku březosti nelze stanovit vzhledem k tomu, že nelze přesně určit termín ovulace (uvolnění vajíček z vaječníků) a uvolněná vajíčka jsou oplození schopná až po 2-3 dnech ve vejcovodu. Schopnost oplození spermií přítomných ve vejcovodu přetrvává až 6 dní. Prvním, ale nespecifickým příznakem březosti je celkové zklidnění feny, která na sebe začne být opatrnější a má větší chuť k jídlu. U některých fen dochází k otoku mléčné žlázy a zvětšení struků, někdy i k sekreci mleziva. Takto se ovšem může projevit i falešná březost, takže pokud si chceme být jistí a nic neopomenout, je dobré nechat březost odborně ověřit. Diagnostiku březosti provádí veterinární lékař palpací (pohmatem) břicha a pro fenku i štěňata šetrným ultrasonografickým vyšetřením. Zkušený lékař je schopen stanovit přítomnost embryí ultrazvukem již od 21. dne březosti. Od 25. dne diagnostikujeme březost jednak palpací embryonálních váčků přes břišní stěnu a jednak ultrazvukem. V této době lze zachytit i srdeční činnost vyvíjejících se embryí. Po 45. dni lze pomocí RTG zobrazit už i kostry plodů a plody přesně spočítat (počítají se lebky a páteře). RTG vyšetření se běžně používá k diagnostice gravidity ve vyšších stadiích, pokud není k dispozici ultrazvuk.

Falešná březost

Falešná březost neboli pseudogravidita, je stav, kdy nebřezí fena vykazuje dva týdny až dva měsíce po hárání příznaky březosti a porodu. Tyto příznaky se mohou projevovat s různou intenzitou – od slabého otoku mléčné žlázy, přes změny v chování (mazlivost, žravost, nervozita, nechutenství, opatrnost, stavění hnízda), zvětšování břicha až po imitaci porodu spojenou se stahy břišní stěny a vyvrcholí péčí o mláďata (přenášení hraček a jejich podkládání pod břicho – kojení, výrazný otok mléčné žlázy se sekrecí mléka). Pokud jsou projevy falešné březosti slabé, není potřeba ji řešit. Je-li však spojena s intenzivní sekrecí mléka, hrozí jeho zadržování v mléčné žláze, která se následně může zanítit. V takovém případě fence odebereme hračky, zaměstnáme ji dlouhými procházkami, snížíme na týden krmnou dávku – zejména omezíme bílkoviny. Můžeme také po dobu 3-5 dní na noc omezit příjem vody. Fenka by si mléčnou žlázu neměla olizovat, protože tím stimuluje další sekreci mléka. K omezení tvorby mléka mohou přispět i chladivé obklady s octovou vodou. Pokud žádné z těchto opatření nevede ke kýženému výsledku, je lepší navštívit veterinárního lékaře, který zvolí vhodný způsob ošetření.

MVDr. Pavla Alexandrová a Ing. Yvona Rumpíková

tlapka - paw


Kontakt  +420 606 356 579, email: lumatomio@gmail.com

Chovatelská stanice boloňských psíků © Luma Tomio 1997 Marie Lupačová

Veškeré fotografie, obrázky, design a obsah stránek jsou ve vlastnictví chovatelské stanice Luma Tomio nebo jiných autorů, a jsou chráněny autorským zákonem.

Jejich kopírování a plagiátorství je bez předchozího souhlasu zakázáno.Všechna práva vyhrazena. Autor stránek: Marie Lupačová

All photos, pictures, design and content pages are owned kennel Luma Tomio or other authors, and are protected by copyright law.
Their copying and plagiarism is prohibited without prior consent. All rights are reserved. Author web site: Marie Lupačová

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Mark Twain