Luma Tomio kennel

Bolognese


Návštěvní kniha - Guestbook

ŠTĚNĚ S PP NEBO BEZ PP 

Všechny případné zájemce o štěně z naší CHS chci předem upozornit, že štěňata bez PP v žádném případě neodchováváme!

Dost často slýchám čistokrevné štěně bez PP. Čistokrevné štěně je takové, které má doložen původ svého plemene, rodiče a další předky. Doložený původ má pouze štěně s PP, štěně bez PP ( i kdyby mělo rodiče s PP, ale samo již PP nemá ), tak není čistokrevné, nemá na to žádný doklad, kterým by mohlo prokázat svůj původ.

V chovu s PP většina chovatelů chová v rámci jednoho ze dvou klubů boloňských psíků, které momentálně v České Republice jsou. Nejen tito chovatelé ale i chovatelé, kteří nejsou členy těchto klubů musí dodržovat určité podmínky pro uchovnění. Do chovu jsou tak zařazeni pouze jedinci, kteří splňují požadavky na uchovní, jsou zdraví, bez větších vad. Na základě uchovnění získává majitel chovné fenečky či pejska potvrzení o chovnosti včetně popisu, zda pejsek nějaké akceptovatelné vady pro chov, má či ne. V chovu bez PP nejsou žádné komise pro posouzení chovnosti psa, žádná pravidla určující, co je v chovu povoleno či zakázáno. Tedy můžeme říci, že v chovu bez PP si každý může dělat "co chce a na čem chce". 

Etika v chovu by měla být samozřejmostí každého chovatele. Chovatelé s PP musí dodržovat určitá pravidla v chovu, která jsou dána jak kluby, ale také organizacemi ČMKU a FCI. Dodržování těchto pravidel je nejen vyžadováno ale i kontrolováno a v případě porušení je i postihováno. 

Co zde však nemůžu opomenout je fakt, že i mezi chovateli psů s PP se můžou najít černé ovce, které nechovají tak jak by měli.

PRO PSA S PP MLUVÍ NÁSLEDUJÍCÍ FAKTA:

        1.   ze štěněte vám vyroste to plemeno, které jste chtěli

        2.   rodiče vašeho štěněte museli projít nějakým výběrem, ideálně mají zdravotní testy

        3.   znáte předky vašeho štěněte po několik generací, můžete si je dohledat

        4.   se psem se můžete účastnit výstav, zkoušek apod., ale nikdo vás do ničeho nebude nutit

        5.   chovatelé štěňat s PP Vás vybaví nejen (nezaplatitelnými) radami a trvalým kontaktem,  ale i smlouvou a většinou i základní výbavičkou

              pro štěně v hodnotě několika set korun. Navíc štěňátko s PP je již označeno čipem nebo tetováním, odpadají Vám tedy náklady na pořízení

              jeho identifikace

        6.   Na základě smlouvy máte též na štěně záruku dle občanského zákoníku po dobu 6 týdnů na vady, které se mohou projevit později.

Koupě štěněte bez PP:

Ušetřili jste právě zhruba 4-6 tisíce korun. To však nemusí být konečná částka. U pejska bez PP je vysoká pravděpodobnost jeho budoucího geneticky podmíněného onemocnění (a z toho plynoucí astronomické účty za veterináře nebo nutnost se s pejskem rozloučit v mladém věku). Relativně vysoká možnost naprosto vadné povahy..

POZOR NA NÁSLEDUJÍCÍ VÝMLUVY MNOŽITELŮ BEZ PP

Rodiče mají papíry, my ale nechtěli běhat po výstavách: u drtivé většiny plemen stačí výstava jedna až dvě, tj. jde o jeden víkend věnovaný psům

On je čtvrtý, pátý, … z vrhu, nedostal papíry: nic jako nadpočetné štěně neexistuje, každé štěně má nárok na PP.

Má nestandardní barvu, proto nedostal papíry: opět, na PP má nárok každé štěně, bez ohledu na to, zda má vadu nebo ne

Průkaz původu získají všechna štěňátka, která se narodí uchovněné feně po schváleném krytí uchovněným psem. Včetně nestandardních štěňátek.

Často se za těmito výmluvami skrývá jak lenost, tak i závažnější problémy – ono ti papíroví rodiče možná byli každý jiného plemene. Nebo jsou na tom zdravotně či povahově tak, že by ani jednoduchým výběrem do chovu neprošli...  Jak na tom pak mohou být jejich štěňata? Přemýšlejte, než si koupíte štěně.

Samozřejmě i mezi chovateli psů s PP se najdou tací, kteří chovají jen pro výdělek, různě podvádějí a prodají vám nemocné štěně. Rozdíl ale je v tom, že máte možnost s tím něco dělat – upozornit chovatelský klub nebo nejvyšší českou kynologickou organizaci ČMKU, máte v ruce kupní smlouvu a můžete se bránit. A navíc, nepoctivých chovatelů je méně, než nepoctivých nebo nevědomých množitelů bez PP – kvalitní a zdravé odchovy jsou totiž jejich vizitkou.

U producentů psů bez PP chybí totiž jakákoliv kontrola běžná z chovu "papírových" psů, jako je krycí list (svědectví, že fena byla skutečně nakryta v daném termínu udávaným psem), kontrola vrhu štěňat či možnost krevních zkoušek při pochybnostech o původu štěňat.

Producenti štěňat bez PP také nemusí dodržovat žádné řády a nehrozí jim za případnou lež vůbec nic.

Jediným pravým dokladem totožnosti psa je průkaz původu! 

tlapka - paw


Kontakt  +420 606 356 579, email: lumatomio@gmail.com

Chovatelská stanice boloňských psíků © Luma Tomio 1997 Marie Lupačová

Veškeré fotografie, obrázky, design a obsah stránek jsou ve vlastnictví chovatelské stanice Luma Tomio nebo jiných autorů, a jsou chráněny autorským zákonem.

Jejich kopírování a plagiátorství je bez předchozího souhlasu zakázáno.Všechna práva vyhrazena. Autor stránek: Marie Lupačová

All photos, pictures, design and content pages are owned kennel Luma Tomio or other authors, and are protected by copyright law.
Their copying and plagiarism is prohibited without prior consent. All rights are reserved. Author web site: Marie Lupačová

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich