Luma Tomio kennel

Bolognese


Návštěvní kniha - Guestbook

POŘIZUJEME SI ŠTĚNĚ

Tento životní krok je třeba vždy dobře zvážit. Malé rasy se dožívají 12 až 15 let, pořizujeme si tedy kamaráda na hodně dlouho. Péči o něj si většinou rozdělí celá rodina.

Je-li rozhodnutí definitivní a shodli jsme se na rase, většinou prostřednictvím internetu, odborného kynologického tisku či obyčejného inzerátu v novinách shromáždíme několik kontaktů na chovatele.

Co dál? Chovatele jsme obvolali a zjistili, kdo právě má štěňátka. Nejlepší bude chovatelskou stanici (nebo i několik) po domluvě s chovatelem přímo navštívit. Podívat se, jaké má psy, v jakém prostředí štěňátka vyrůstají, jak je o ně a ostatní psy postaráno. Bývají to hodiny plné otázek a odpovědí. Správný chovatel nám ochotně odpoví, poradí. Ale také se nás vyptá na mnoho věcí. Zda chceme štěňátko na výstavy nebo jako domácího mazlíčka, jak to u vás doma chodí, kdo se bude o pejska starat atd. Záleží mu totiž na tom, aby se štěňátko, o kterého s láskou pečuje, mělo dobře.

Štěňátka zůstávají obvykle prvních 8 - 12 týdnů života u matky. Minimální věk pro odběr štěňátek podle zákona je 50. den po jejich narození. Za tu dobu se naučí samo jíst, pít, hrát si a také již částečně udržovat pravidla hygieny (venčení např. na plenu). Štěňata jsou ještě u chovatele 4x preventivně odčervena, prohlédnuta veterinářem, poprvé naočkována a očipována.

Jak by mělo štěňátko boloňáčka v době odběru vypadat?

      -   Musí být čisté, čilé, veselé, dobře živené

      -   Srst musí být bílá, povoleno ve štěněčím věku je hnědavé zbarvení uší a hlavičky

      -   Pigmentace musí být zřetelná (černý nos, černé linky kolem očí, černé polštářky tlapek)

      -   Skus by měl být nůžkový ( povolen je i klešťový), zuby by měly být již prořezány, popřípadě zřetelně naznačeny v dásních, počet řezáků

            musí být 6 v horní čelisti a 6 v dolní čelisti

      -   Ocásek by měl být nesený na zádech

      -   U psů – samců by měla být varlátka hmatatelná, již umístěná v šourku

Prostě to musí být krásné a voňavé psí miminko.

Nastává den D, kdy si odvezeme to naše štěňátko domů. Většinou dostaneme od chovatele s sebou tzv. startovací balíček, tj. krmení do začátku, hračku pro štěňátko, písemné rady a také obdržíme pet pas s uvedenými daty o očkování a odčervení a podepíšeme kupní smlouvu. Dostaneme i průkaz původu, pokud jej již Plemenná kniha ČMKU chovateli zaslala, ale většinou to trvá trošku déle a PP bude zaslán dodatečně poštou doporučeně na adresu majitele

Chovatelský servis by měl být samozřejmostí (tzn. potřebujeme-li radu, kontaktujeme chovatele a on nám určitě odpoví a dobře poradí).

Doma si dopředu nachystáme pro štěňátko pelíšek, misku na vodu a misku  na jídlo. Eventuálně také plenky na čůrání. A samozřejmě hračky - speciální, vhodné pro štěňata.

V této době, ve věku 8 - 12 týdnů je nejideálnější období pro vstup do nové rodiny. Štěňátko prochází obdobím tzv. socializace, zvyká si na svého člověka a jeho rodinu, na nový domov. Tímto u něj vzniká obvykle silná citová vazba na svého člověka a láska na celý život.

tlapka - paw


Kontakt  +420 606 356 579, email: lumatomio@gmail.com

Chovatelská stanice boloňských psíků © Luma Tomio 1997 Marie Lupačová

Veškeré fotografie, obrázky, design a obsah stránek jsou ve vlastnictví chovatelské stanice Luma Tomio nebo jiných autorů, a jsou chráněny autorským zákonem.

Jejich kopírování a plagiátorství je bez předchozího souhlasu zakázáno.Všechna práva vyhrazena. Autor stránek: Marie Lupačová

All photos, pictures, design and content pages are owned kennel Luma Tomio or other authors, and are protected by copyright law.
Their copying and plagiarism is prohibited without prior consent. All rights are reserved. Author web site: Marie Lupačová

„Kdy se nudíme lépe než v kruhu rodiny?“ Oscar Wilde