Luma Tomio kennel


 

Jaký je?

Vynikající hlídač a perfektní pastevecký pes, zároveň v těch pravých rukou schopný a ochotný plnit roli služebního psa. Takové je v kostce i podle samotných Slovinců jejich národní plemeno krašský ovčák, chlouba mezi čtyřmi, nad kterými mají patronát anebo je považují za své.

"Ovčák" jenom úředně podle jména - krašský ovčák je se vším všudy nejmenší, nejpřívětivější, ale přece jen nefalšovaný pastevecký pes. To, že je nejmenší, v průměru od 54 po 60 cm v kohoutku s váhou od 35 do 42 kg, nejochotnější z klanu pasteveckých osobností poslechnout svého pána a sdílet s ním i jeho sportovní záliby, je z nouze ctnost. Na hustě osídleném slovinském venkově už v počátcích organizované kynologie ztratil většinu svých stád a musel se přizpůsobit novému poslání - hlídače a psa společníka. Odtud moderní standard krašského ovčáka, jako žádný u pasteveckých plemen, klade důraz na dobromyslnost a poslušnost skloubenou se suverénním chováním.

Povahové zvláštnosti

Tato mnohem přívětivější tvář, která však úplně nepotlačila vyhraněnou osobnost, jíž si tolik váží třeba milovníci středoasiatů anebo šarplaninců, může být i zdrojem nedorozumnění. I když je krašák povahově na rozhraní I. "ovčácké" a II. "pastevecké" FCI skupiny, majitel, který se bude snažit vychovávat krašský přírůstek třeba jako německého ovčáka, může být nemile překvapen tvrdou samostatnou reakcí pasteveckého psa. A už je vinou nezkušeného majitele na světě mylná nálepka "nevypočítatelný". Mohl se jí vyhnout, kdyby se byl raději zeptal na zkušenosti chovatelů pasteveckých obrů. Krašský ovčák potřebuje odmalička zlatou, laskavou důslednost a snahu majitele uplatňovat přirozenou autoritu vůdce smečky bez přílišného nátlaku. Pak je z něj i vynikající hlídač i spolehlivý pes společník, ochotný odhodit svůj rezervovaný klid kvůli mazlení se svou lidskou smečkou. U toho pravého pána bude z něj kupodivu i vynikající služební pes, což neplatí pro ostatní pastevecké psy. Ve vlasti zkoušky pro služební plemena různých stupňů složilo i 50 krašských ovčáků.

Není to jen menší šarplaninec?

Krašského ovčáka, kterého často ve Slovinsku potkáte jako společníka jezdců na císařských lipicánech, zdobí dlouhá srst s hřívou délky na kohoutku zhruba 10 cm a bohatý košatý ocas. Zbarvení je jakékoliv, šedé od světle ocelové šedi až po velice tmavou. U tmavších jedinců je žádané světle žluté anebo šedé žíhání. Tmavší srst je nejvýraznější na horních partiích těla, ke konci končetin pigmentace zesvětluje. Typická hlava má lehce klenutou lebku, převislé uši s poněkud stočenými kraji, jemnější čenich a přátelské mandlové tmavě hnědé oči. Kostra není přehnaně mohutná, ale zato výrazně osvalené a kompaktní tělo lehce podlouhlého formátu a pevné, dobře osvalené končetiny umožňují krašskému ovčáku lehký a elegantní, vytrvalý, vydatný krok. 

Pro koho se hodí?

Krašský ovčák je ideální pro lidi žijící v domě s velkou zahradou, kteří hledají spolehlivého hlídače a mají dostatek času se svému psovi věnovat, cvičit jej a vychovávat s trpělivostí a láskou. Jedině tak se váš krašský ovčák stane věrným společníkem, který vám mnohonásobně vrátí lásku a pozornost, kterou jste mu věnovali.

Je rozeným ochráncem, který se jen tak někoho nezalekne. Jeho hlavním úkolem je chránit stádo před napadením smečkou vlků, před toulavými psy či obyčejnými zloději. Tuto úlohu zastává krašák opravdu znamenitě. Vzhledem k tomu, že je takto šikovný u stáda, ohlídání majetku svého pána je pro něj hračka.

Krašský ovčák je plemeno, které nepotřebuje k životu žádné aktivity či sporty pro vybití energie. Není to úplně pes, kterého byste si měli pořizovat, pokud se svým budoucím mazlíčkem plánujete cvičit na vrcholové úrovni ve sportovní kynologii.

Je potřeba si uvědomit, že krašák, jakožto pastevecké plemeno, je velmi inteligentní. V tomto případě je ale tak inteligentní, že nerozumí tomu, proč by měl nějaké „hloupé“ cviky dělat. Je však pravda, že s pozitivním přístupem a hravou formou jde i s krašákem pracovat.

Krašský ovčák je milujícím členem rodiny, ke které má velmi hluboký vztah. Je to neskutečně věrný psí společník, který, pokud jej budete zbožňovat a láskyplně o něj pečovat, vám svoji lásku tisíckrát vrátí.

zdroj: internet

tlapka - paw


Kontakt  +420 606 356 579, email: lumatomio@gmail.com

Chovatelská stanice boloňských psíků © Luma Tomio 1997 Marie Lupačová

Veškeré fotografie, obrázky, design a obsah stránek jsou ve vlastnictví chovatelské stanice Luma Tomio nebo jiných autorů, a jsou chráněny autorským zákonem.

Jejich kopírování a plagiátorství je bez předchozího souhlasu zakázáno.Všechna práva vyhrazena. Autor stránek: Marie Lupačová

All photos, pictures, design and content pages are owned kennel Luma Tomio or other authors, and are protected by copyright law.
Their copying and plagiarism is prohibited without prior consent. All rights are reserved. Author web site: Marie Lupačová